Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Профил на zelenchuci
Име:
deyan kiryazov

Пол:
мъж

Град:
София

Професия:
Хидроинженер

Интереси:
земезелие, растениевъдство, растителна защита, фотография, история, поезия

Статистика
Популярни постинги:
0

Постинги този месец:
0

Гласове този месец:
0

Коментари този месец:
0

Любими блогове:
0

Блогъри добавили в любими:
1

Блог вълни:
1
Последни постинги
Капков маркуч AQUATRAXX - най-доброто поливане на зеленчуците

Дъждуване на разсад за зеленчуци - пипер, домат и др.
дъждуване на пипер

















Капково на пипер. Дъждуване на пипер, Всичко за напояването на пипера можете да видите на този интересен клип.

Капково поливане на пипер
капков маркуч за пипер  
 
 


Продукти за напояване на зеленчуци:
Лентов капков маркуч AQUATRAXX
Филтър XD
Инжектор за тор MAZZEI
Разпръсквач ZX
Микроразпръсквач WATER BIRD
Тръба LAYFLAT

Това и още много продукти за зеленчуците на сайтовете:
www.aquamat2000.com
www.napoyavane.com
 
Категория: Хоби
Прочетен: 14456 Коментари: 1 Гласове: 0
Пикиране на разсада

Част от зеленчуковите култури се отглеждат чрез предварително производство на разсад. Такива са доматите, пиперът, патладжанът, зелевите култури, целината, празът, салатите и др. За по-нататъшното му развитие се прави пикиране или посевът се оставя гъст. Пикирането представлява изваждане на младите растения и настаняването им в отделни съдове с цел да се поощри развитието на кореновата система на растенията, което осигурява по-доброто им прихващане след това на постоянното място.

Предварително засяването на зеленчуковите семена се прави при гъстота, която осигурява нормалното развитие на младите растения до образуването на първите 1-2 същински листа. За да се установят по-благоприятни условия за задоволяване светлинните нужди на растенията и за да им се предостави по-голяма хранителна площ, те се разсаждат на по-големи разстояния или в отделни съдове.

Към пикиране трябва да се пристъпи, когато растенията развият първия същински лист и най-късно след образуването на втория. Изваждането на разсадите се извършва след добро навлажняване на почвата, за да се отделят коренчетата при най-малки повреди. От извадените растения за пикиране се избират най-добре развитите. Непосредствено преди засаждането дългите коренчета на разсада се съкращават.

Пикирането на разсада обикновено се извършва в парници. Разстоянията между редовете и растенията в реда са 8, 10 до 12 см. При двукратно пикиране първото разсаждане се прави на 4-6 см, а второто – на 10-12 см. Самото пикиране се извършва със садило или под пръст, като се внимава посаждането да не става по-дълбоко от котиледоните.

При пикиране в саксийки, трябва да си осигурите съдове с диаметър 8, 10 и 12 см. Пикирането в съдове се практикува при доматения, патладжанения, краставичния и тиквения разсад, понеже преместването на растенията и разсаждането им на постоянно място става без да настъпят съществени смущения при развитието им. Най-малките са за пипер, средните – за доматите и патладжаните и най-големите – за краставиците и тиквичките. Почвата, която използвате, се състои от 3 части угнил оборски тор и 1 част градинска почва. След пикирането се полива внимателно и саксийките се засенчват.
Категория: Хоби
Прочетен: 13228 Коментари: 0 Гласове: 2
Отглеждане на спанак - семена, засяване, отглеждане, поливане
Февруари – март е времето, в което можете да засеете спанакът в градината. За терен изберете място, на което предната година сте отглеждали торени с оборски тор култури. Спанакът се засява на редове. Отварят се плитки браздички на около 15 см една от друга и в тях се сеят семената. Зариват се с 3-4 см почва.

Сеитбата може и да е лентова: 5-редова лента с разстояния 50-60 см между лентите, 20 см между редовете в лентата и 5-6 см между семената в реда. Разпръснато пък  семената се разхвърлят равномерно върху равната площ. Зариват се чрез плитко и гъсто накопаване с мотиката или греблото.

На 100 кв. м се засяват средно 300-400 г семена. При добра почвена влажност и положителни температури масовото поникване е след 7-10 дни. Когато растенията развият 3-4 същински листа, подхранете с 500-800 г амониева селитра на 100 кв. м. При богата почва и силно развитие на растенията това не е необходимо, защото може да се натрупат нитрати.

Не допускайте посевът да се засуши и плевете често. Пролетният спанак расте бързо и става готов за прибиране около 35-45 дни след поникването. Прибира се без да се чака, тъй като растенията започват да образуват цветоносни стъбла, което влошава качеството на листата. Добивът от 100 кв. м е 80-120 кг.
 
 
Категория: Хоби
Прочетен: 19778 Коментари: 0 Гласове: 0
Отглеждане на патладжан - семена цени, засяване и отглеждане на патладжан.

Патладжанът (Solanum melongena) идва от Индия и е от групата на топлолюбивите зеленчуци. Има слабо развит корен и право стебло, което може да достигне височина до 150 см. Плодовете му са с големина от 20 до 2000 г, яйцевидни, продълговати, овални, кръгли, крушовидни, цилиндрични. Цветът им е бял или виолетов. Месото на плода е бяло, крехко, малко горчиво.
 
Температура. Патладжанът се отглежда чрез предварително произведен разсад. За ранно производство се сеят през февруари и растенията се пикират на разстояние 10х10 см. За средно ранното производство разсадът се произвежда през март, като растенията не се пикират. ,За 1 куб. м са необходими 6-8 г семена, а за да се произведе разсад за 1 декар - 40-50 г. До поникването е необходимо да се поддържа оптимална температура от 22-25 градуса и влажност. След поникването температурата през деня при слънчево време трябва да бъде до 30 градуса, при облачно - 20-22 градуса, а през нощта - около 17 градуса. Влажността също трябва да е висока.
 
Разсадът излиза навън, когато е минала опасността от слани. Ранните сортове правят това през април-май. Почвата трябва да е дълбока, топла, рохкава, богата на лесно усвоими вещества, с неутрална реакция. Нуждае се от висока влажност. Разсадът се засажда на разстояние 50-70 см между редовете и 50-60 см между растенията. Разсадът трябва да бъде във фаза 4-и - 5-и лист, с къси междувъзлия и с дължина на стъблото не повече от 20-25 см.

Вода
. За патладжана поливането е задължително. След засаждането му е първото поливане, а 5-6 дни по-късно - второто. След това до началото на плододаването се полива през 10-12 дни, а оттам до края на вегетацията - през 7-10 дни. Трябва да внасяте и минерални торове. Внасят се 2-4 пъти през вегетацията. За целта се използва птичи или говежди тор и торна течност, а от минералните – суперфосфат и амониева селитра. Почвата трябва да се пази чиста от плевели. С първото разрохкване растенията се загърлят.
 
Патладжаните са готови за прибиране през юли. Реколта се прибира, докато падне слана.
Категория: Хоби
Прочетен: 25485 Коментари: 1 Гласове: 0
Последна промяна: 18.04.2010 23:16
Салата - засяване, отглеждане, поливане
Салатата (Lactuca sativa) е едногодишно растение, което не се бои от студа. Отглеждат се три вида: главеста, листна и маруля. Главестата образува плътна розетка от листа, листната има хоризонтална до почти изправена розетка с нежни листа, а марулята е със средно плътна глава, но листата й са по-груби от тези на главестата салата.
 
Салатата във всичките й разновидности е студоустойчиво растение. Затова, ако сте я насадили през есента, то тя ще продължава да се развива и при температура от 5 градуса. За поникването на семената обаче се нуждае от 15-20 градуса. Понижаването на температура с няколко градуса по време на вегетацията ще способства за уплътняване на главите на растенията. Температура над 20 градуса в късна пролет може да предизвика по-бързото стрелкуване на растенията. При много високи температури главите на салатата остават рехави. Семената, държани едно денонощие при повишени температури, минават в състояние на покой, който може да се наруши, ако те, предварително навлажнени, се държат при температура 10-15 градуса.
 
Салатата изисква умерена почвена и въздушна влажност през вегетацията. Поливайте с малки количества вода, защото в противен случай могат да загният долните листа.
 
Можете да засеете салата през есента и пролетта. През есента семената на марулята се засяват в края на август или началото на септември. За главестата салата сроковете са от средата на септември. Сее се през няколко дни на слънчева леха. След като стане готов (след около 30 дни) разсадът се пренася на постоянното му място. През пролетта марулята се засява през януари за производство на разсад, а през февруари – за главестата и листната салата. Засява се в полутопъл парник, в който температурата е около 18-20 градуса през деня и 15-16 градуса през нощта. Парникът се проветрява редовно, а прекалената почвена влага може да доведе до развитието на болести.

Разсадът се изнася навън през втората половина на март и в началото на април.
Главестата салата се разсажда на постоянното място на разстояние 25х25 см, а марулята на 25-30 см, ако са зимуващи. При пролетното разсаждане марулята се сади на 30х25 см, а главестата и листната салата – на 30х20 см. Всички разсади се засаждат на дълбочината, на която растенията са били в парника. След засаждането полейте с малко вода.

Грижите за растенията се състоят в окопаване и поддържане на посева чист от плевели.
Категория: Хоби
Прочетен: 22119 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене

Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031